Altın Fiyatları Ne Olur

Altın Fiyatları Ne Olur

 

2018 yılına giriş yaptığımız bugünlerde dolardaki değer kaybı altın fiyatlarında ciddi anlamda değer kazancına sebep oldu. Bu durum yatırımcıların ve altına yatırım yapmayı düşünenlerin aklında soru işaretlerinin oluşmasını da sağlamış oldu. Öyle ki elinde altını olan acaba altın daha da yükselir mi elimdeki altını bozdursam mı derdine, altına yatırım yapmayı planlayan başka bir yatırımcı ise bu altın fiyatları ne zaman düşer acaba ya da altın fiyatları düşecek mi derdine düşmüş durumda. Altın fiyatları ne olur sorusu ise hem yatırımcıların hem de altın ile alakası olmayanların dahi dilinde. Malum ülkemizde düğün dönemlerinde ailelerin bir çoğunun cebinden çeyrek altınlar çıkmakta bu nedenle altın fiyatlarının yükselmemesini isteyen kesim olarak onları gösterebiliriz J

Altın fiyatlarında ki iniş çıkışlar tasarruf yapmak isteyenlerin kafasını karıştırıyor. Dünya globalleşince altın başka bir ülkedeki ekonomik iniş ve çıkıştan bile etkilenir duruma geldi. Örneğin Hindistan, halkın çok miktarda altına yatırım yaptığı ülkelerden biri. Altın üzerinde diğer etkili ülke de şüphesiz A.B.D. Üstelik Amerika sadece rezervleriyle değil siyasi hareketleri ile de altına dünya çapında yön veriyor. Örneğin başkanın her hangi bir açıklaması aynı gün etkisini göstererek ülkemizde altın fiyatlarının değişmesine neden olabiliyor.

altın fiyatları ne olacak

 Altın ve Yatırım

 

Altın en güvenilir yatırım araçlarından biri olmaya devam ediyor. Ayrıca Türkiye’de düğünlerde hediye olarak altın veriliyor ve düğün mevsimi olan bahar aylarından başlayarak altın fiyatları genelde yükselişe geçebiliyor. Aslen altın yükselir mi ya da düşer mi sorusunun cevabı çok değişken olduğu için tam olarak yanıt verilemiyor. Örneğin altın düşer mi diye beklenirken birden fiyatların arttığı ya da tersi yükselir diye beklenirken düştüğü görülebiliyor. Dünya siyasi olayları ve devam edan savaşlar altın üzerinde çok etkili oluyor. Giderek altın yükselir mi sorusunun cevabı dünya siyasetinin gidişine göre cevaplanması gereken bir soru haline geliyor.

 Döviz ve Altın

Döviz kurları ve altın fiyatları arasında sıkı bir bağ var ama bu biri yükselirken diğerinin düşmesine engel olmuyor. Türkiye’de yastık altı olarak tabir edilen çok yüklü miktarda altın rezervi buluyor. Bankalar son yıllarda altın hesapları açsa da vatandaşlar altınlarının el altında olmasını tercih ediyor. Petrol fiyatlarında ki değişim de altın yükselir mi yoksa altın düşer mi sorusunun diğer bir cevabını barındırıyor. Bir ülkede ki dünya ticaretini etkileyen ekonomik bir değişiklik olumlu ya da olumsuz olarak Türkiye’de de altın fiyatlarını hızlı bir şekilde yükseltip alçaltabiliyor. Ayrıca altın fiyatları enflasyon oranlarından da çok etkileniyor. Enflasyon artışı genelde altın fiyatları üzerinde yükselme, düşüşü ise altın fiyatlarında düşme şeklinde olsa da tam tersinin görüldüğü durumlar da oluşabiliyor. Ayrıca altın üretiminin de altın fiyatları üzerinde etkisi oluyor. Türkiye’de birçok madenden altın çıkarılıyor ama çıkan altın miktarı fiyatları düşürmeye yeterli olmuyor. Altın üzerinde Merkez Bankası’nın büyük etkisi olabiliyor. Faizlerin yükseltilip alçaltılması altına yatırımı arttırıp azaltabiliyor. Altına rağbet azaldığı dönemlerde fiyatlar düşebiliyor.

 

Altın fiyatları birçok değişkene bağlı olarak değişiyor. Yarın sabah dünyada ne olacağını kimse bilinmediğinden fiyatların da nasıl seyredeceği kesin olarak söylenemiyor. Halk ise altından vazgeçmiyor ve güvenir bir tasarruf aracı olarak görmeye devam ediyor.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir